fbpx

Změna je rozhodnutí.

Dodám energii, říká koučka Michaela Pokrupová

Osobní roztleskávačka. Tak zní motto koučky Michaely Pokrupové. Nebude nad vámi stát s barevným střapcem. K proměně vás dovede pěkně postupně a systematicky. Její úžasná energie a vždy přítomný úsměv jsou jen bonusy navíc.

Od ekonomky až ke vzdělávání dospělých

Studovala diplomacii a mezinárodní politiku na VŠE. Ve Francii při univerzitě v Lyonu si pak střihla MBA studium. Už při škole pracovala pro mezinárodní síť parfumerií. O prodeji tehdy nevěděla nic. Brzy jí ale došlo, že prodej je psychologie. To ji zaujalo. Na centrále společnosti pak začala se vzděláváním dospělých.

Školitelem a koučem se pak stala i ve velké módní společnosti. Tady už měla na starost celou střední Evropu. Všimla si znovu, že výsledky přicházejí, když pracuje cestou psychologie.

Nyní má na starosti e-learningovou platformu v globálním nadnárodním týmu. Pořád vymýšlí, jak dospělé něco naučit. Vidí, že koučink, kdy si lidé dospějí k rozhodnutím sami, přináší lepší výsledky než klasická školení.

Ráda pomůže i vám

Chcete-li dosáhnout osobní nebo pracovní změny, Míša je tu pro vás. Preferuje jednotlivce před firmami. Jak sama říká, ve firmách často zjistíte, že hlavní problém lidí je to, že nesouzní se strategií firmy.

A s tím v koučinku sami těžko něco uděláme. Měnit ale sami sebe můžeme vždy. Pracuje spíše online a časově je vše na domluvě.

Téma sympatické Pražačky: Sebedůvěra

Míša je původem z Prahy a mimo studijního času ve Francii jí zůstává věrná. Její osobní téma je sebedůvěra. Sama dobře ví, že někdy ji máš a jindy nemáš. Sama se dřív hodně podceňovala, vnímala svou sebehodnotu jako nízkou, ačkoli je objektivně úžasně šikovná. 

Kvůli tomu měla problém i s nastavováním hranic. Na všem zapracovala s krásnými výsledky. Nakonec měla pocit, že její změna se vlastně tak nějak stala. S tím samým pomůže i vám.

Cesta osobního rozvoje trvá roky

Rychlé výsledky ale nečekejte. Míšino druhé téma je třeba cesta osobního rozvoje. Před 2 lety se rozhodla změnit životní styl a začala s fitness, aby se cítila lépe. Dnes už ví, že vypadá jinak a lépe se cítí i mentálně. Dokázala si totiž, co pro ni dříve bylo nepředstavitelné.

Díky práci na sobě Míša vidí, jak skvěle funguje nastavování cílů, sebedisciplína, mít se rád a být milý na ostatní. Hranice se jí teď úplně přetočily. I s tématem, jak žít šťastný a spokojený život vám může pomoci. U Míši osobně jsou poslední 4 roky velká jízda a ráda v ní podporuje i klienty a klientky.

10 otázek pro Michaelu Pokrupovou

01

Jak vzniklo tvé motto Osobní roztleskávačka?

Chci dát lidem energii ke změně. Je to vlastně celé rozhodnutí. I když nastanou chvíle, kdy to bude na prd. To je jasné.

Ještě než jsem reálně s touhle prací začala, mi hodně lidí říkalo, že jsem taková koučka. Že tým dobře vedu. Až mi došlo, že to fakt dělám a měla bych to nějak uchopit. Tak jsem se na podzim 2022 přihlásila k prvnímu studiu k americkému kouči, konkrétně šlo o Performance Institut Brendona Burcharda. Bylo to v angličtině a byl to velký výstup z komfortní zóny. I dnes ale pracuji po svém a s každým individuálně podle toho, co potřebuje.

02

Co ti koučink dal?

Hlavně lidi, kteří jsou na stejné vlně. Vždy mě bavili ti inspirativní, kteří to z nuly nebo z mála někam dotáhli. Nikdy to nepřijde samo. Je potřeba dělat konkrétní kroky. Já třeba chtěla přednášet u velké značky, šla jsem si za tím a do roka jsem to vážně dělala.

V rámci koučinku jsem chtěla potkat další lidi, kteří dělají to samé. Je dobré to sdílet. FreeMe je toho příklad, kdybych tam nešla, tak tu spolu teď nemluvíme.

03

Jak vybírat kouče?

Musí fungovat chemie. Vybírat jen podle fotky je složité. Nejlepší je zkusit úvodní hodinu, většina koučů ji nabízí zdarma. Tam zjistíte, jestli byste si sedli.

Oba máte právo říct ne, a to z jakéhokoli důvodu. NIkdo se nad tím nepozastavuje. Nebo vám kouč doporučí někoho, kdo má k danému tématu blíž. U mě osobně doporučuji, aby se lidé podívali na můj Instagram. Hned uvidíte, jestli vám sedím.

04

Kdy vyhledat kouče?

Třeba když stojíš na místě a váháš, co dál. Nebo když máš pocit, že ti v životě něco chybí, ale zatím nevíš, co to je. Nebo jsi zrovna třeba bez energie, bez chuti do života. Vyřešíš to rychleji, než když jsi na to sám.

05

Kdy je lepší spíš terapeut?

To většinou vycítíš. Když už je smutek hlubší a začíná třeba i deprese. Ona hranice mezi koučem a terapeutem je velmi tenká. I v koučovacích sezeních se občas klient rozpláče a je to v pořádku. Zjistí příčinu svých starostí a emoce jdou ven. Jde využívat i služby obou odborníků naráz.

06

Jak fungují koučové v Americe versus v ČR?

Trochu jinak. Já absolvovala svůj první coachovací výcvik v Americe u Brendona Burcharda, zakladatele High Performance Institutu. Brendon má každé coachovací sezení tématicky zaměřené např. na výkon nebo rovnováhu v životě. Oproti tomu česká škola coachingu Neuroleadership, kde jsem absolvovala další coachovací výcvik, takto nepracuje. Tam jsem se naučila pracovat s cíli a dát větší prostor klientovi. Nakonec si ale každý coach najde svou cestu. Ke mně chodí buď klient se svým tématem, které chce řešit, nebo ho najdeme spolu. 

07

Jsou nějaká témata, která odmítáš?

Ano, nemorální. Kdyby teoreticky klient přišel: Mám milenku, chci se rozvést a nějak to navléct na ženu, aby požádala o rozvod sama. Nebo kdyby šlo o nějaký podvod. Tak to bych odmítla. Ale jinak neodsuzuji a řeším s lidmi i velmi niterné věci.

08

Kdy ti klienti dělají radost?

Radost mám pokaždé, když klient přijde na nějaký aha moment a řekne, to je přesně ono, to jsem potřeboval. Moje role je poslouchat a říct zpět svými slovy, co slyším. Říká se tomu zarámování. A když se s tím klient ztotožní, mám radost.

09

Můžeš uvést pozitivní příklad, kdy klient dosáhl svého cíle?

Měla jsem třeba klienta, který hrál závodně hokej. Chtěl primárně nastavit svou mysl tak, aby byl přítomný. A za 4 až 5 měsíců se mu zlepšil i sportovní výkon. Takže dosáhl i sekundárního cíle. Byl to obrovský úspěch. Zkrátka používal i ve sportu to, co se naučil.

10

Co bys vzkázala lidem, kteří teď o spolupráci uvažují?

Věřte si. Máte na to dosáhnout svých cílů. Lidský potenciál je neuvěřitelný. Jak vidím, že se klientům daří, je to pro mě největší radost.

Míšo, děkujeme za motivaci a energii, kterou předáváš i na dálku

Chcete vyzkoušet koučovací sezení s Michaelou? Není nic jednoduššího. Lekce bude zdarma a k ničemu vás nezavazuje. Některá jednoduchá témata můžete rovnou tzv. rozkoučovat.