fbpx

Osobní koučka Šárka Churavá

Když chcete dosáhnout změny, tak zapracujte na svém myšlení

Kdo usměvavou optimistku zná, ví, že se vše snaží brát z té lepší stránky. Sympatická pohodářka bere i negativní události/okolnosti tak, že se měly stát pro dobro nějaké věci. S čím vám pomůže v rámci osobního koučinku?

Z Moravy do Prahy, z ekonomky k práci s lidmi

Šárka pochází z Opavy, kde vyrůstala v idylickém prostředí, obklopena láskou. Dodnes je jí původní rodina velkou životní kotvou. To ale neznamená, že měla vše zadarmo. Naopak. Nejvíc si váží toho, co si v životě musela sama vybojovat.

Když se pak v 15 letech rozhodovala, co studovat, vybrala si obchodní akademii, protože chtěla jít ve šlépějích své maminky. Záhy ale zjistila, že pro ni, jako pro typického Střelce, bude lepší práce v těsnějším kontaktu s lidmi. A to byla trefa do černého.

Po střední škole odjela sbírat pracovní zkušenosti do Německa. Byl to pro ni tehdy poměrně velký výstup z komfortní zóny. Ale jak se říká: Co tě nezabije, tě posílí.

Studium na univerzitě a první pracovní kroky

Po návratu ze zahraničí začala studovat Slezskou univerzitu v Opavě. Pracovně začínala ve farmaceutické firmě. Pak v Praze poznala přítele, odstěhovala se za ním a osud ji zavál až do společnosti Kaufland, kde pracuje už 11. rokem. Velký korporát jí dal možnost rozvoje, začala na sobě mnohem více pracovat, učit se a rozvíjet i v rámci nákupu a marketingu.

Vedoucí péče o zaměstnance

Nyní pracuje na pozici vedoucí péče o zaměstnance. Je také firemním komunikačním poradcem. Zaměstnanci k ní chodí s osobními i pracovními záležitostmi, zkrátka, když se chtějí někam posunout. Šárku baví jim aktivně naslouchat a zúročovat tak svou vysokou míru empatie. V krizových situacích na pracovišti, ale i v osobním životě, funguje jako mediátor. Klíčem ke spokojenosti je správně nastavená komunikace.

Odtud už byl jen kousek ke koučinku

Před 2 lety měla Šárka na starost malý tým 4 kolegů. Chtěla je umět lépe vést. Pochopila, že denní rozhovory budou její stálou pracovní náplní. Tehdy začala se studiem koučinku.

Ten jí dal nové nasměrování, je to neustálý výstup z komfortní zóny. Vnímá ho také jako určitý závazek vůči klientům. Chce jim předat to nejlepší.

Koučink aplikuje i sama na sebe

Pracuje na své sebeprezentaci, resp. na zlepšení řečnického projevu bez výplňkových zvuků a slov. Zdokonaluje se také ve své jazykové vybavenosti: aktuálně se zaměřuje na pilování angličtiny.

Vnitřní sebejistota jako osobní téma

Ačkoli Šárka působí sebevědomě, vnitřně to tak vždy nebylo. Pomocí koučinku se ale naučila třeba lépe pracovat s návyky a cítí se tak daleko jistější. Loni k tomu přidala práci na zdravějším životním stylu. Zautomatizovala si správné návyky, změnila svůj pohled na věc a dosáhla vysněného zformování postavy. Díky tomu se cítí daleko jistěji.

Vždy se ale soustředí na jednu věc. Jde postupně krok po kroku. Rozplánovat si postup na malé dílčí kroky je podle Šárky osvědčenou cestou k úspěchu.

11 otázek pro Šárku Churavou

01

Proč jsou myšlenky v osobní proměně tak důležité?

Ovlivňují, co se kolem nás děje. Když si řeknete a naprogramujete se na úspěch, tak pokud pro to i něco uděláte, tak nelze neuspět. Jak se říká, když je žák připraven, učitel se vždy najde.

02

Co ti dalo studium koučinku?

Práci s návyky a náhled do nové perspektivy. Dřív jsem myslela, že všichni mají na vše stejný pohled. Teď už vím, že je to jinak. Nesoudím, nehodnotím. Získala jsem víc tolerance, ohleduplnosti a respektu k druhým.

03

Co tě těší na samotném koučinku?

Příležitost být součástí osobních příběhů klientů. Snažím se jim předávat i kus sebe. Mám v sobě něco, co v lidech vzbuzuje důvěru. Upevňuje se i můj pocit sebehodnoty tím, že něco smysluplného předávám.

04

Jak sám na sobě poznat, že potřebuji kouče?

Někdo intuicí vnímá, že si neumí s něčím pomoct sám, někdo to nechá dojít až do krajnosti, když se na něj vše sesype. Lépe se ale pracuje s lidmi, kteří sami chtějí a mají vnitřní motivaci.

05

Co jsou typické situace, kdy vyhledat kouče?

Třeba když člověk přechází na jinou pozici, jde do nové firmy, rozjíždí start-up a potřebuje pracovat na nastavení mysli. Může mít i osobní cíl. Třeba zapracovat na sobě, na sebedůvěře, nastavování hranic. Ale platí, že musí sám chtít, ne být něčím nebo někým tlačen. Důležitá je i dobrá energie.

06

Čím se liší přístup kouče a psychoterapeuta?

Záleží, z čeho pramení problémy. A to se nepozná nikdy na prvním sezení. I v koučinku používáme dechová cvičení a další nástroje. Psychoterapeut hodně řeší minulost, kořeny problémů. Kouč spíš to, kam směřujeme. Třeba rozchod a podobná témata se hodí i pro kouče. Velká traumata jako úmrtí nebo ztráta dítěte, to je spíš pro psychoterapeuta.

07

Jak vybrat kouče?

Je hodně škol a přístupů, takže je vhodné si o vzdělání a výcviku kouče něco zjistit. Pomohou také reference a informace, jestli je kouč členem nějaké asociace a dodržuje etický kodex. Kouč může mít také různé specializace: třeba sport, nebo byznys.

08

Co sledovat na první hodině zdarma?

Jestli funguje vzájemná chemie mezi klientem a koučem. Já osobně zatím nemám dostatek odkoučovaných hodin potřebných k certifikaci. Ale pilně na tom pracuji. Vždy mě potěší, když klient po koučovacím sezení říká, že vnímá, jak se jeho myšlení a tím i jeho výsledky, mění. To mě potěší a nabije další energií.

09

Co když ještě neznám přesné téma, které chci řešit?

První jedno až dvě sezení se zaměříme na cíle. V 80 % stejně zjistíme, že cíl je někde trochu jinde, než to původně vypadalo. Ne všichni totiž vědí, co chtějí řešit. Spíše vědí, co nechtějí. Nebo si něco myslí, ale v hloubce pak objeví něco jiného. Klíčové jsou hluboké koučovací otázky položené v ten správný okamžik. Díky tomu si může klient přicházet na své AHA momenty.

10

Jaké pokroky klientů tě potěšily v poslední době?

S klientem, kterého zrazoval pocit vlastní nedokonalosti, jsme dokázali tento vzorec mysli částečně překonat. Nebo s klientem, který chtěl rozjet svůj byznys bez sociálních sítí, jsme našli způsob propagace, který je pro něj přirozený. I to je úloha kouče: Pomoci najít jedinečnou cestu. Naopak bychom se s nikým neměli porovnávat. Cesta každého z nás je jedinečná.

11

Co vzkážeš lidem, kteří váhají, jestli s tebou spolupracovat?

Že nemají, co ztratit. Určitě stojí za to sezení zdarma zkusit a zjistit, jestli jim s jejich tématem dokážu pomoci. Lepší je litovat, že člověk něco udělal, než že nic neudělal, když to šlo. I já se učím věci neodkládat. Máme všichni tady na světě jen jednu možnost, tak proč to nezkusit. Maximálně zjistíte, že ještě nejste dostatečně připravený pisatel pro tuhle novou kapitolu svého příběhu. A to je taky v pořádku.

Chcete vyzkoušet koučovací sezení se Šárkou? Není nic jednoduššího. Lekce bude zdarma a k ničemu vás nezavazuje. Některá jednoduchá témata můžete rovnou tzv. rozkoučovat.