fbpx

Novoroční předsevzetí:

Jak je proměnit v trvalé návyky a dosáhnout úspěchu?

Dáváš si novoroční předsevzetí? Chceš nastartovat své hubnutí, začít se hýbat, přestat kouřit nebo se učit nový jazyk? Většinou to lidé po pár týdnech nebo dokonce dnech vzdávají. Někteří to zkouší každý rok, ale pokaždé neúspěšně.

Proč se nám nedaří dodržet předsevzetí?

Náš mozek tak funguje. Potřebuješ vybudovat trvalý návyk. V koučování se právě na rozvoj a budování návyků klade velký důraz.

Co jsou návyky?

Návyky jsou vzory chování, myšlení a pocitů, které usnadňují práci našemu mozku, protože automatizují často opakované akce.

Kouč se soustředí na fyzické, mentální i emoční návyky. Je daleko snazší vytvořit nový návyk, než se snažit změnit ten stávající.

Vytvářet nová nervová spojení v mozku (tzv. synapse) je snadné, ale rozpojit existující je téměř nemožné. Nové návyky vytvoříš rychle, ale trvá dlouho, než je mozek začne používat automaticky.

Klíčové faktory: Odhodlání a motivace

Pokud není tvé odhodlání ke změně aspoň 80%, pak to k úspěšné změně návyku nestačí.

Jak hodnotíš své odhodlání ty?

Jestli vysoko, jsi na správné cestě.

Co teď dál?

Přemýšlej, co ti změna přinese a jaké bude mít pozitivní dopady na tvůj život.

Co ztratíš, když se změna nestane? Jaký bude tvůj život? Napiš si to na papír nebo do mobilu a rovnou si srovnej, jak vypadá život s novým návykem a bez něj. Co si uvědomíš?

Najdi své spouštěče

Držíš stále své odhodlání aspoň na 80 %? Přejdeme na další krok. Co tě například odrazuje od vycházky v lese nebo tě nutí sáhnout po cigaretě či sladkém?

Poznat spouštěče je zásadní pro tvůj posun. Když si uvědomíš, co tě láká k starému návyku, musíš najít způsob, jak ho zastavit. Máš na to ale jen zlomek sekundy. 

Jak to funguje v praxi? Třeba si můžeš představit svůj vzor nebo si připomenout, jak nechceš vypadat, a najít si vlastní způsob, jak motivaci udržet.

Definuj nové návyky, plánuj a zaznamenávej svůj pokrok

Co všechno můžeš udělat pro zakořenění nového návyku? Přemýšlej. V koučování se klient nemá pouštět do akcí bez promyšlení. Jinak hrozí, že vzdá svůj cíl po pár dnech.

Příprava je nutná k tomu, aby mozek dokázal vytvořit a udržet nový návyk.

Celý tým FreeMe ti přeje hodně síly a odhodlání při vytváření nových návyků. Tvé sny jsou na dosah.

Chceš pomoc při vytváření a udržení návyků?