Rozhovor s autorem kurzu videomakera J. Vackem
Tvorba videí je dnes ohromná příležitost
Když Jirka odmítal několikátého klienta, protože už pro něj nestíhal točit videa, rozhodl se na to jít jinak: Vytvořil zatím největší kurz videotvorby u nás, ať se mohou tuto profesi naučit a živit se jí i ostatní. Kurz je k dispozici už od 9. dubna 2024.
Jirko, jak to, že je teď po videích taková poptávka?
Dnes je skoro vše online a audiovizuální obsah hraje důležitou roli.
Fotka řekne víc než tisíc slov a video obsáhne víc než tisíc fotek. Uvědomují si to firmy i influenceři, je to velký trend. Prostoru je tu strašně moc. Já musel vypnout Navolnenoze.cz, protože už jsem další zakázky nestíhal. Je to velká příležitost pro tvůrce, řekl bych zlatý věk.
Proč by si potenciální začínající videomaker měl koupit tvůj kurz?
To, co jsem se já učil 5 let, jsem dostal do 7 hodin kurzu. Je to velká šance, jak se rychle naučit novému řemeslu. Začít si na sebe vydělávat pěkné peníze a užívat si vše, co práce freelance videomakera přináší.
Co AI, nenahradí brzy kreativce?
Strach tu je, ale personalizovaný obsah jako svatbu nebo záznam z firemního večírku neudělá. Co podle mě vymře, budou videoknihovny. Videomakeři v terénu ale potřeba budou stále.
Mluvíš o výhodách práce freelance videomakera. Jaké to jsou?
Největší benefit je svoboda, lidi si jí dneska cení mnohem víc než dřív. Můžu vstávat, kdy chci, když nemám natáčení. Nemusíš se obecně nikam honit. Druhá věc je, že jsi v kontaktu se zajímavými lidmi, co chtějí něco zažívat a taky s hezkými produkty.
Ty jako videomaker vytvoříš hezké vizuály a dáš jim takový svůj touch, prostě kus sebe. Svoboda, kreativita a i ty peníze jsou tu hezké.
Já osobně jsem v téhle práci našel své Ikigai (japonský koncept pomáhající najít smysl života, pozn. autorky). Tahle práce je pro mě naplňující, kreativní, světu pomáhající a i finančně dává smysl. Chci dát stejnou příležitost i ostatním.
Projekt FreeMe startuje kurzy copywritingu, videotvorby a grafiky. Proč zrovna tyhle obory?
Jsou to perspektivní a zajímavé obory. Studoval jsem marketing v Dánsku, kde místní kladli důraz na tyhle kreativní obory. Komunity kolem nich tam krásně fungovaly. Byli to pohodoví lidé, se kterými se dobře kecalo. Řeší také pracovně velmi podobné věci.
Jak dlouho jsi kurz chystal a jak to probíhalo?
Skoro 2 roky. Začal jsem v červnu 2022, v hlavě se to ale rodilo déle. Mezitím jsem se sám víc vykrystalizoval. I zkušenosti se měnily.
Když jsem v létě 2022 začínal kurz chystat, vnímal jsem zrovna přetlak zakázek a práce. Věděl jsem, že se chci na kurz 100% soustředit. Odjel jsem proto na 4 dny do Catanie na Sicílii. Myslel jsem, že tam budu mít větší klid.
Zní to, že tam bylo nějaké ale?
Chtěl jsem psát celé ty 4 dny. Našel jsem dobrou kavárnu, kde to šlo a hodně jsem s kurzem pohnul. Prostředí ale jinak bylo absolutně odporné včetně mého ubytování. Byl jsem v šoku.
Místní kavárna to ale zachránila. Účel pobyt splnil, napsal jsem velkou část kurzu. Odstartovalo to celý další proces tvorby.
Co bylo dál po návratu do Čech?
Každé ráno jsem si dal čas a pokračoval v psaní scénáře, pak teprv šla na řadu klientská práce. V terénu se mnou často musel být druhý kameraman, aby mě natáčel při práci. První takovou svatbu jsme točili na přelomu července a srpna 2022. Všichni s tím byli ok, že mě na místě někdo bude při natáčení nahrávat. I Mercedes to vzal v pohodě.
Co tě nepříjemně zaskočilo?
Dva roky něco tvoříš a pořád to není hotové. Tím v tobě trochu umře nadšení. Navíc na úkor téhle tvorby musíš odmítat klienty, kteří by ti jinak dávali peníze a hezkou zpětnou vazbu hned. Tady se dlouho žádný dopamin nekonal. Teď doufám, že se to vrátí.
Tak velký projekt jsem nikdy nedělal. Film od nápadu po premiéru zabral zhruba 7 až 8 měsíců, tohle jsou prostě dva roky. Náročné. Během přípravy jsem si vždy myslel, že teď jsem v nejtěžší fázi: psaní scénáře, natáčení, stříhání. V reálu to vždy bylo ještě těžší než předchozí fáze.
Jak probíhalo samotné natáčení?
Celkem pohodově, jen 8 hodin v kuse sedět rovně jako pravítko si vybere na zádech svou daň. Dál taky doporučuji vodu Vincentku na hlasivky. Ta hodně pomohla.
Chtěl bych také poděkovat provozovatelům ateliéru Hala11. Poskytli nám krásné zázemí a profesionální přístup.
Řekneš nám, kdo s tebou ještě při tvorbě kurzu spolupracoval?
Celý tým FreeMe. Nedokážu svůj vděk ani popsat. Bez podpory by se to nedalo v takové míře vůbec zvládnout. Děkuji také přítelkyni, která rovněž pomahála a zároveň trpěla asi nejvíc.Věnoval jsem přípravě kurzu 95 % volného času, včetně víkendů. Stálo to extrémní zapření, spoustu prostředků i pozornosti.
Také bych chtěl poděkovat společnostem DJI Telink a Megapixel. Poskytli nám svá studia i techniku. Kurzistům také nabízejí různé zajímavé slevy. Děkuji! Velmi si toho cením a vážím.
Vraťme se ještě ke kurzu, kolik času ti zabrala postprodukce?
S natáčením jsme skončili v půlce listopadu, dostříháno jsem měl v půlce března. Zabralo to tedy asi 4 měsíce. Pomohlo mi mít zvyk vstát v 6, zasednout k pc, stříhat a pak v 10 začít odbavovat klientskou práci. Tu jsem dělal do 16 až 17 hodin a pak večer jsem ještě něco postříhal. Víkendy jsem kolikrát měl střihací maratony, dvanáctky, jak se říká. Každý den jsem od listopadu věnoval aspoň 3 hodiny střihu.
Jaké máš první ohlasy na kurz?
První reference najdeš přímo na stránce kurzu videomakera. Lidé říkají, že je na kurzu ta práce vidět, že to od pohledu není rychlokvaška. Z toho mám radost.
Bude nějaké pokračování?
Určitě budeme průběžně kurz doplňovat aktualizacemi. Byznysová část jako druhý díl se nabízí. Teď hlavně záleží na zpětné vazbě od studentů, co je bude nejvíc trápit. Mění se technika, objevují se další a další novinky v oblasti AI. Budeme reagovat na trh a zpětnou vazbu studentů.
Celkově, co bude dál? Můžeš už něco prozradit?
Čekají nás velké věci. Koho to zajímá, určitě nás sledujte na sítích, nebo nám na webu nechte svůj e-mail. Plánujeme vytvořit něco, co na českém trhu nemá obdoby a mohla by z toho benefitovat celá společnost.