fbpx

Koučink v procesu kariérní změny

Tvůj důležitý životní krok

Jistě pro každého z nás, kdo se někdy rozhodl udělat ve své kariéře změnu, to nebylo lehké rozhodnutí. Já sama jsem sbírala odvahu asi deset let, kdy jsem věděla, že mě moje práce už nenaplňuje a já sama jí už nejsem přínosem. Věděla jsem, že chci v životě ještě zkusit něco jiného.

Před 10 lety…

Kdybych se setkala s koučinkem před těmi deseti lety a věděla, co vím dnes, mohla jsem změnu udělat dříve a nebránily by mi moje strachy, obavy, nebrzdilo by mě mé nízké sebevědomí a pochyby o tom, jestli to zvládnu a mám na to.

Již moji rodiče mi říkali, buď spokojená s tím co máš, nikam se nežeň, máš své jisté, co by ostatní za to dali, drž se při zemi.

Cesta k vyhoření a zklamání z práce

Neodvážila jsem se pustit do své vysněné práce trenéra kulturistiky a silového trojboje (poté, co jsem se úspěšně stala trenérem 2.třídy), protože dle ostatních, to nebyla solidní práce. Tak jsem se držela jejich rady, ale spokojená jsem rozhodně nebyla. Mé vyhoření a zklamání z práce se postupně zvyšovalo.

A pak to začalo

Až jednoho dne mi vstoupil do cesty koučink a ten mi změnil život, mé myšlení a nastavení.
A začaly se dít věci…

Co stojí za motivací k takové změně?

Lidé bývají často motivováni různými faktory, jako jsou změna zájmů, potřeba většího výdělku, vyhoření ve stávající práci nebo prostě jen touha po nových výzvách, jak často slýchávám od svých klientů.

V každém případě bývá změna práce pro spoustu z nás stresující proces. A kdo nás nejvíce v životě brzdí? Jsme to my sami.

Pamatuj!

Jen ty máš řidičák na svůj život, nikdo jiný.

Já pevně věřím, že právě koučink může být cenným pomocníkem pro dosažení úspěchu i pro tebe. Sama jsem koučinkem prošla a změnil mi život k lepšímu. Klidně se pod to podepíšu.

Jak může právě koučink pomoci v procesu kariérní změny?

Kouč se stane tvým průvodcem a podporovatelem, který pomůže identifikovat tvé cíle, naplánovat strategie a překonat překážky. Jeden můj známý říká ,,když se naučíš počítat s překážkami, nemohou tě překvapit, ale posunou tě vždy  vpřed.” 

Já často a ráda říkám ,,očekávej neočekávané.

Se svými klienty často pracuji na tom, aby porozuměli lépe svým ambicím, našli tu správnou kariérní cestu a dosáhli úspěchu v jejich novém směru.

Správný kouč tě respektuje

Pamatuj, že správný kouč tě nehodnotí, nekritizuje a neradí. Kouč tě plně podporuje a dává ti pozitivní zpětnou vazbu.

Důležitá je také tvá motivace. Vždy se ptám, na kolika procentech se nachází klientova motivace něco změnit. Pokud se nachází na 80 %, jsou na správné cestě.

Často se klientům stane, že během procesu ztrácí motivaci z nejrůznějších důvodů, například, že věci se nedějí dostatečně rychle, nebo se nedaří vše podle plánu. Správný kouč zná techniky, pomocí kterých může tvou motivaci zvyšovat.

Seberozvojem k osobní i kariérní změně

Důležité také je, aby klient  lépe porozuměl svým silným stránkám, dovednostem a hodnotám. To vede ke zvýšení sebevědomí a sebeuvědomění, což je klíčové pro jeho kariérní změnu.

Kariérní změna je plná překážek a nejistot. Proto pomáhám klientovi identifikovat ony překážky a vyvinout strategie k jejich překonání, poskytnu mu podporu a motivaci v obtížných chvílích.

Kariérní změna může ovlivnit rovnováhu mezi prací a osobním životem

Je důležité najít rovnováhu a naučit se řešit stresové situace. Je nezbytné vyhodnocovat na každém sezení každý pokrok a podle potřeb upravovat plány a strategie tak, jak to klientovi vyhovuje.

To nejdůležitější na konec

Co bylo napsáno, bude fungovat jen v případě, že klient bude ochoten na sobě tvrdě pracovat a na zvládnutí akcí, které si naplánuje plnit.

Kouč nemá kouzelný proutek a zázrakem změna nenastane. Nemůžete dělat věci stále stejně a očekávat jiný výsledek. Tak to nefunguje.

Nejvíc se posouváš, když o tom nevíš

K největšímu posunu u klienta dochází právě mezi sezeními, kdy si plní své nastavené akce. Dále musí panovat naprostá důvěra mezi koučem a klientem. Měli by si sednout i jako lidé.

Důležité je také najít si kvalitního kouče, který prošel kvalitním vzděláním a má certifikaci, koučuje podle mezinárodních standardů a kompetencí. Například ICF: International Coaching Federation. Dej i na doporučení a recenze.

Předsudky

Jak už to v dnešní společnosti bývá, jsme plní předsudků a filtrů, aniž máme jakékoli zkušenosti či vědomosti o daném tématu nebo profesi. Dvojnásob to platí právě

o koučinku. Často slýchávám ,,já nepotřebuju, aby mi někdo radil, co mám dělat” nebo ,,nějaké blbé otázky mi život stejně nezmění“ apod.

Jaké jsou důvody těchto předsudků?

Buď kritizujeme a hodnotíme na základě ,, jedna paní povídala…” nebo z neznalosti či ze strachu se bojíme vyzkoušet něco nového. Důvod ovšem může být i ten, že opravdu máš špatnou zkušenost  s nekvalitním koučem, který prošel pochybným kurzem (tzv. víkendovým) a jen láká z lidí peníze za nic. Bohužel v České republice není stanoveno žádným nařízením, jaké musíš mít vzdělání, abys mohl koučovací praxi vykonávat. Jako v každé jiné profesi máte dobrého a špatného zubaře, učitele, zedníka, elektrikáře apod.

Prostě to vyzkoušej a uvidíš sám.

Neboj se vyzkoušet si koučovací sezení zdarma

Vyber si svého kouče. Nemůžeš nic ztratit, jen získat. Kouč, kterého si vybereš, ti nabídne první koučovací sezení zdarma, abys poznal, jestli je koučování právě pro tebe a s koučem si sednete.