fbpx

Sebevědomí

Klíč k naplnění snů a cílů

Jak získat sebevědomí? Jak ho zvýšit? Jestli teď máš nízké sebevědomí, tenhle článek ti pomůže. Aktuálním tématem včetně videa tě provedou 3 profesionální koučky.

Kdo tě provede tipy na zvýšení sebevědomí?

Michaela Pokrupová

Profesionální koučka, většinou se věnuje právě tématu sebedůvěry a sebevědomí.

Šárka Churavá

Nadšenec do osobního rozvoje, nejdřív své poznatky aplikovala na sobě, teď ráda podporuje ostatní.

Iva Vacková

Specializuje se na sportovce a osobní koučink, podnikatelka, pedagog, lektorka.

Co to vlastně sebedůvěra je?

Michaela:

Je to akce. Jde o to, že do toho jdu, i když se na to v tuhle chvíli necítím. Třeba nevím jak, ale jdu do toho.

Šárka:

Přirozená víra v sebe sama, věřit principu, že mohu dosáhnout všeho, čeho dosáhnout chci. Nepotřebuju k tomu důkaz, že to tak je. Chce to jít do akce, nebát se toho, vystoupit z komfortní zóny. Nebát se udělat chybu, nebýt perfekcionista.

Iva:

Víra ve svá rozhodnutí, uvědomit si svou hodnotu, také je to schopnost čelit výzvám, nebát se jít do neznáma.

Jak podle vás sebedůvěru získat, i když ji teď třeba náš čtenář nemá?

Michaela:

Pro někoho je na začátku těžké se na sebe jen podívat do zrcadla. Nedejte se odradit. Vzpomeňte si třeba na první dny na lyžích. Cokoli děláte poprvé, málokdo se u toho cítí komfortně. Je to všechno o nastavení mysli. Jsme zvyklí se podceňovat, mozek nás tím chrání. To sebedůvěře nepomáhá. Dejte přenastavení čas, opravdu to funguje.

Šárka:

Mám v chodbě zrcadlo a kdykoli jdu kolem trénuji pozitivní komunikaci sama se sebou.

Iva:

Je to dovednost, ale je nutné ji trénovat. Třeba jednou denně se postavit rovně před zrcadlo, nádech/výdech, zkoušet se na sebe vzpřímeně dívat. Pomáhají afirmace, vizualizace. Říkat si pozitivní myšlenky. Zkus se třeba teď shrbit a narovnat, co to dělá s tvými pocity.

Jak se vůbec stane, že máme nízké sebevědomí?

Michaela:

Na sítích lidé ukazují jen to, co chtějí, abychom viděli. Projekce ostatních na nás mohou mít velký vliv. Přitom neovlivníme, co dělají ostatní. Je to na nás, jak se k tomu postavíme. Sebedůvěra se buduje, nepřijde přes noc. Nejde to moc urychlit, je nutné tu cestu projít.

Riziko sociálních sítí je právě to, že vidíme až výsledek. Nevidíme, jak se ten člověk iks měsíců nutil tu danou věc dělat. Tenhle boj tam skoro nikdo neukáže. Vidíme jen malou část ledovce a ta větší může být pod ním, neviditelná.

Šárka:

Negativní vliv mají i sociální sítě. Denně jsme bombardovaní stovkami informací a říkáme si, jestli ostatní nemají lepší život. Neumíme si už ale říct, v čem jsme dobří my. To je úloha i nás koučů si zvědomit roli rodičů a dětství. Uvědomit si, že v dospělosti pracujeme s podobnými vzorci.

Jde o to oprostit se od toho, co si myslí druzí. Když vy máte dobrý pocit sami ze sebe, je to mnohem důležitější.

Iva:

 Často je to už z výchovy od rodičů, dítě se třeba bojí chyby. Začíná to leckdy v dětství, nechválíme děti za úsilí, ale jen za úspěchy. Další problém je porovnávání se s ostatními. Náš mozek 10× intenzivněji vnímá negativní dojmy než ty pozitivnější, jde o tzv. negativní předpojatost. 

Důležité je, jak dokážeme pracovat s neúspěchem a jak na něj nahlížíme. Buď se můžeme utápět v negativních emocích, nebo změníme své myšlení. Co můžu udělat, abych příště uspěla? Jde o to si to uvědomit a přerámovat své emoce z negativních na pozitivní. Jde to, ale není to hned.

Nízké sebevědomí právě zhoršujeme tím, že se zaměřujeme na výsledek, ale ne na proces.

Jak pracujete se sebedůvěrou v rámci koučinku?

Michaela:

Individuálně. Každý klient je jiný. U mých klientů bývá ale sebedůvěra nejčastějším tématem, se kterým za mnou přichází. Ani to nejdřív neví. Většinou začínáme úplně jiným tématem a až postupně se „prokoušeme“ k tomu, že hlavní příčinou je sebedůvěra, resp. její nedostatek.

Šárka:

Pomáhám klientům poznat své silné stránky a uvědomit si dosavadní úspěchy, což je pro sebedůvěru klíčové.

Iva:

Pracuji s klientem především na poznání sebe sama, svých silných stránek a hodnot.

Shrnete prosím svůj pohled na věc a motivaci pro ostatní do jedné věty?

Michaela:

Máte na to. Jediný člověk, kdo vám to musí schválit, jste vy.

Šárka:

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. 🙂

Iva:

Všichni dokážeme víc, než si myslíme.

Dámy, děkujeme za skvělé tipy. Jestli chceš zjistit o sebevědomí víc, pusť si video s povídáním kouček na tohle téma.

Chceš získat sebevědomí? Rezervuj si videohovor s koučem zdarma

Dobří koučové nabízejí sezení zdarma. Uvidíš, jestli mluvíš s tou správnou osobou, která tě celým procesem provede: příjemně a přitom profesionálně. Vyber si svou koučku nebo kouče a oslov jí/ho. Vyzkoušet můžeš postupně klidně všechny.